American Folk Blues Project

Muzyka oscylująca wokół amerykańskiego folk bluesa plus własne kompozycje.

W 2018 roku Magda utworzyła projekt “AMERICAN FOLK BLUES”, zapraszając do współpracy mistrza gitar rezofonicznych Jedrzeja Kubiaka.
W przyszłości planuje go rozwinąć i poszerzyć o kolejnych muzyków.


Magda i Jędrzej znają się od niemal dwudziestu lat, równolegle debiutowali na polskiej scenie, by muzyce pozostać wiernymi aż do dziś. Magda stała się uznaną w świecie wierną afroamerykańskiej kulturze muzycznej wokalistką, Jędrzej zaś największym w Polsce autorytetem w dziedzinie charakterystycznej dla bluesa gitary rezofonicznej (zwanej gitarą dobro).

Teraz do wspólnego muzycznego tygla wrzucają doświadczenia zdobyte podczas długoletnich podróży po świecie bluesa, gospel, worksongu, białego amerykańskiego folku i bluegrassu. Ich koncert bogaty jest w brzmienia rozmaitych instrumentów (w tym elektrycznej gitary barytonowej oraz gitary hawajskiej lap-style) i zaskakuje zróżnicowaniem barwy głosu Magdy. Muzyka duetu z jednakową łatwością ilustruje znój czarnoskórych niewolników znad Mississippi, jak i radosne potańcówki białych mieszkańców Appallachów.

Występy duetu to nie tylko płynące ze sceny dźwięki. Magda genialnie prowadzi dialog z publicznością, zachęca ją – zawsze skutecznie – do wspólnej zabawy rytmem, słowem, usuwając tym samym granice scena/publiczność. Jędrzej jest skarbnicą wiedzy o bohaterach dawnych amerykańskich pieśni i encyklopedią instrumentów muzycznych zza wielkiej wody. Wspólnie zabierają słuchaczy w daleką, różnokolorową podróż muzyczna.

Oboje muzyków to doświadczeni pedagodzy, od lat wykładający na warsztatach muzycznych w całej Polsce, między innymi w Puławach, Sopocie, Płocku, Bolesławcu, Bydgoszczy, Lublinie, Krakowie, Warszawie.
Przy okazji pobytu muzyków na miejscu istnieje więc możliwość organizacji warsztatów wokalnych i gitarowych oraz wykładów tematycznych.

…piękne jest to operowanie dynamiką u Was. Jak powracająca bryza, kołysze nastrojem, otula i unosi. Świetnie zagrane i wykonane. Super! 🙂
Piotr Gwizdała o utworze Avila


Płyta winylowa retro dla WOŚP – aukcja

Magda we współpracy z Broken Chicken Records i swoim muzycznym kompanem z AMERICAN FOLK BLUES PROJECT, Jędrzejem Kubiakiem (pomysłodawcą/założycielem Broken Chicken Records), który gra tutaj na przedwojennych gitarach National, nagrali płytę winylową, w całości na żywo, techniką tzw. ’direct-to-disc’, czyli bezpośrednio na płytę (czyt. zero możliwości poprawek i cięć – jeden do jeden).

Link do licytacji:
https://allegro.pl/oferta/m-piskorczyk-plyta-winylowa-retro-unikat-10067620082

Więcej informacji


Magda „Magic” Piskorczyk

to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Ośmiokrotna bluesowa wokalistka roku. We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
www.magdapiskorczyk.net

Jędrzej Kubiak

Pierwszy dobrzysta z Polski na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie, laureat większości bluesowych festiwali w kraju. Jego płyta „Shortsighted” złamała polski stereotyp gitary dobro jako przydatnej jedynie w bluesie i country. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie muzyk.

www.jedrzejkubiak.com


Instrumentarium:

Magic – wokal, gitara akustyczna i basowa, cahon
Jędrzej – gitary rezofoniczne (dobro), hawajskie i akustyczne


Wideo koncertowe:

„Oh, Cumberland”

„Avila”

„Mellow Down Easy”


Koncert jubileuszowy:

Festiwal 36 Jesień z bluesem – 20.11.2021 Białystok, Polska

„Annabelle” [live]


Sesja „zostań w domu”:

sesja „zostań w domu” (covid-19)

„Annabelle”


Magda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak – nagranie winyla:

Nagranie winyla dla WOŚP bezpośrednią i historyczną metodą direct-to-disc


Fotogaleria:

fotografie: Irek Graff


Nagranie winyla na aukcję dla WOŚP