Magda Piskorczyk - "Afro Groove"
gość specjalny: Billy Gibson

 

okładka - większy formatWiadomości:

Płyta "Afro Groove" Magdy Piskorczyk otrzymała nominację do Nagrody Fryderyk 2012
w kategorii Bluesowy Album Roku!
www.zpav.pl/fryderyk

Ocena 9/10 w Magazynie Gitarzysta
"Fani dobrej muzyki w Polsce zdążyli się już przyzwyczaić, że obok płyt Magdy Piskorczyk nie należy przechodzić obojętnie. Sytuację tę podtrzymuje artystka, wydając płyty często i w jakości adekwatnej do częstotliwości..."
"...ogromne zróżnicowanie całości zasługuje na medal. Nawiązania do latynoskiej samby są niesamowite! Wobec powyższego z czystą odpowiedzialnością polecam ten album każdemu."
Całość: Magazyn Gitarzysta

Dwukrotnie na szczycie Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków
12 stycznia utwór "Mansane Cisse" Magdy Piskorczyk dotarł do pierwszego miejsca ALP Radia Kraków. "Mississippi" powtórzyło ten sukces 5 kwietnia. W czerwcu do dwudziestki wszedł trzeci utwór z tej płyty: "I'm a Woman".
Audycja nadawana jest w czwartki od 18:05 do 21:00, propozycje do listy prezentowane są w sobotę między 10:05 a 11:00 w programie "Radiowa Kafejka".

Nominacja i ankieta magazynu Wasser-Prawda
Płyta "Afro Groove" została nominowana w kategorii Koncertowy album roku w bluesowej ankiecie niemieckiego portalu wasser-prawda.de.
Głosowanie do 31 stycznia, można oddać 3 głosy maksymalnie na płytę. Liczymy na szerokie wsparcie!

Fragment recenzji z Magazynu Co jest Grane Gazety Wyborczej (2011/11/18):
[...] Chociaż materiał opiera się na skali bluesowej, nie nuży monotonią, a to dzięki fantazji i warsztatowej sprawności instrumentalistów zapuszczających się za sprawą liderki w strony pogodnego soulu, czy funku. Dodatkowych barw całości dodają treściwe, solowe popisy oraz ekspresyjne wokale. Koncerty są żywiołem Piskorczyk, która zaskakuje publiczność i wciąga do wspólnej zabawy. Słuchanie, tak jak i granie muzyki staje się przyjemnością. Mogę się jej oddawać bez końca.
Krzysztof Kowalewicz

bluesmagazine.nl - recenzja i Crossroads w polecanych
Portal bluesmagazine.nl zamieścił utwór "Crossroads" z płyty "Afro Groove" w dziale Polecane do słuchania: luistertips


INFORMACJE O PŁYCIE


"AFRO GROOVE"
Na tym dwupłytowym albumie Magda Piskorczyk zaprasza do muzycznej podróży poprzez świat bliskich jej tradycji, kultur i dźwięków. Prezentuje wielobarwne, dynamiczne i bardzo osobiste połączenie muzyki o korzeniach afro-amerykańskich (soul, blues, jazz, funk) z rytmami i melodiami etnicznymi, zwłaszcza zachodnio-afrykańskimi.

Magda śpiewa (głównie po angielsku, ale też w językach tamaszek i bambara) i gra na gitarze akustycznej oraz basowej. Znana z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, i tym razem wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki. Magdzie towarzyszą przyjaciele z jej zespołu: Aleksandra Siemieniuk - gitara dobro i elektryczna, Marcin Jahr - perkusja, Adam Rozenman - perkusjonalia oraz wyjątkowy gość zza Atlantyku: Billy Gibson.

Magda Piskorczyk i jej gość odbyli latem 2010 roku wyjątkowo długą trasę koncertową w Polsce, Czechach i Niemczech, w czasie której zagrali 22 koncerty w ciągu miesiąca.
Na pierwszej płycie albumu "Afro Groove" posłuchać można blisko 67 minut koncertu zarejestrowanego wówczas na XI Festiwalu Satyrblues w Tarnobrzegu, a na drugiej
3 bonusów. Wśród nich jest ballada skomponowana przez Magdę: "Rzeźb Mnie", do której tekst, piękny erotyk, napisał mistrz pióra Bogdan Loebl, współautor wielu utworów Breakoutu i Tadeusza Nalepy.

Okładkę zdobią karykatury autorstwa Dariusza Pietrzaka. Projekt graficzny albumu przygotowali: Ireneusz Graff i Magda Piskorczyk.
Produkcja muzyczna: Magda Piskorczyk.

BILLY GIBSON
wokalista i wirtuoz harmonijki, nazywany w Memphis Księciem Bealy Street. Jego intrygująca, szalona wręcz gra na "Mississippi saxophone" (jak zwykło się nazywać ten mały instrument) robi zwykle ogromne wrażenie na słuchaczach. W 2009 roku Billy otrzymał bardzo prestiżową w Stanach Zjednoczonych nagrodę Blues Award (dawniej W.C.Handy'ego) w kategorii Harmonijkarz Roku.

MAGDA PISKORCZYK
wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim głosem, regularnie koncertująca ze swym zespołem na międzynarodowych festiwalach. Jeden z recenzentów we Francji opisał ją jako: "Czarny głos w białym kostiumie" (la voix noire et au costume blanc). Dwukrotna półfinalistka międzynarodowego konkursu IBC w Memphis. "Afro Groove" to czwarty album w jej dorobku.Nagranie koncertu: 11.09.2010, XI Festiwal Satyrblues w Tarnobrzegu

Premiera polska: 10 października 2011,
premiera w Japonii (z Japońskimi opisami): 21.10.2011, światowa: listopad 2011

Producent, produkcja muzyczna: Magda Piskorczyk
Mix i mastering: Adam Wojdak - Kanon Art Studio
Karykatury na okładce: Dariusz Pietrzak

Format:
digipak, 2 płyty audio
Wydawca: Artgraff - www.artgraff.pl
Dystrybucja w Polsce: Fonografika


WYKONAWCYMagda Piskorczyk - wokal, gitara akustyczna i basowa, aranżacje
Billy Gibson - wokal i harmonijka
Aleksandra Siemieniuk - gitara dobro i elektryczna
Adam Rozenman - instrumenty perkusyjne
Marcin Jahr - perkusja
Bartosz Kazek - perkusja (w utworze: "Rzeźb Mnie")


LISTA UTWORÓWLista utworów na płycie "Afro Groove":

CD 1
1. Save Us All
2. The Kokomo Medley
3. I'm a Woman
4. Love Everybody
5. Mississippi
6. One More Time
7. Too Much Stuff
8. Mansane Cisse
9. Cler Achel

CD 2
(bonus tracks)
1. Crossroads
2. Down Home
3. Rzeźb Mnie

 


WIDEO - "CLER ACHEL" (format HD)


"Cler Achel" to pieśń Tuaregów z Mali, napisana przez lidera grupy Tinariwen Ibrahima Ag Alhabiba. Magda Piskorczyk śpiewa w tym utworze w języku tamaszek i gra na gitarze basowej. Towarzyszą jej: Aleksandra Siemieniuk (gitara elektryczna), Marcin Jahr (perkusja) i Adam Rozenman (perkusjonalia) oraz gość z Memphis: Billy Gibson
Materiał zarejestrowany podczas XI Festiwalu Satyrblues w Tarnobrzegu. Autorem zdjęć jest Adam Kliś, realizatorem wideoklipu Ireneusz Graff.


FRAGMENTY UTWORÓW - MP3
FOTOGRAFIE Z KONCERTU ZAREJSTROWANEGO NA CD


> więcej zdjęć z trasy koncertowej z Billy Gibsonem


ZAMÓWIENIA


Płytę można nabyć:
- w dobrych sklepach muzycznych i sieciach handlowych,
- na koncertach Magdy Piskorczyk,
- na stronie internetowj artystki: www.magdapiskorczyk.net/sklep


RECENZJE


Afro Groove - Magda Piskorczyk

Podwójny album proponujący fuzję muzyki bluesowej, czerpiącej też z innych odmian afro-amerykańskiej sztuki (jazz, funk) z tym co dzieje się w Afryce Północnej i nie chodzi tu o rewolucje a o specyficzną muzykę, która "rozlała się" po pustynnych oazach i skrytych w piaskach osadach.
Już mieliśmy propozycje kobiecego śpiewu w tym stylu i to od tradycyjnych pieśni po folk-rockowe, ale nie było tu żadnego polskiego akcentu. Magda Piskorczyk wypełnia tę lukę i czyni to dobrze.

Magda spiewa po angielsku i w językach Tamashek i Bambara. Gra na basie i gitarze akustycznej i (tu polecam koncerty) znakomicie się swą muzyką bawi i do zabawy wciąga publiczność. To zapewne jeszcze jeden element folkowej sztuki, zwłaszcza tej afrykańskiej, której obce jest pojęcie koncertu czy płyty. Nie ma podziału na artystę i słuchacza. Wszyscy, w różnych rolach uczestniczą w wydarzeniu muzycznym. [...]

Wojciech Ossowski, Polskie Radio


Magda Piskorczyk i Billy Gibson wysmażyli Afro Groove
(fragmenty)


[...]
Mimo zapowiedzianego klimatu afro fani bluesa mogą być spokojni. Zespół fantastycznie gra chicagowskie "One More Time". Aleksandra Siemieniuk wycina zdrowe solo, a Gibson śpiewa w rytm pulsującego basu Magdy i kolorowo grających perkusistów.

I kolejny znakomity fragment z ostatnich koncertów Piskorczyk - "Too Much Stuff". Rozenman szaleje na przeszkadzajkach, Magda świetnie śpiewa, a cały zespół czujnie wygrywa wszystkie niuanse rytmiczne. To także okazja do zagrania solówek przez perkusistów i genialnego sola przez Gibsona. Ewidentnie lepiej czuje się w szybkich tempach, niż grając ogniskowe dźwięki, ale mamy prawo się mylić. W każdym bądź razie - energia z jaką dmucha w stroiki aż rozsadza głośniki.

"Mansane Cisse" to jedna z tych kompozycji, którą Piskorczyk zazwyczaj czaruje publiczność. Wyśpiewywana w jakowymś afrykańskim narzeczu jest kwintesencją magii, jaką udaje jej się wytworzyć na koncertach. I realizatorom udało się ją przenieść na krążek. Atmosferę czarów psuje nieco Gibson. To akurat chyba jeden z tych utworów, które bez brzmienia harmonijki mogłyby się obejść, ale że i on poddał się magii - zagrał niezwykle uczuciowo. No i publiczności to niezwykle się podobało, a wszak muzycy są dla niej. I kiedy Piskorczyk kończy pieśń śpiewem solo - najpierw na sali jest cisza, a potem wybuchają oklaski.

I zaczyna się zabawa rytmami z kolebki ludzkości. "Cler Achel" to właśnie ten zapowiadany afro groove w najlepszym wydaniu. Wszystko bowiem - łącznie z publicznością - podporządkowane jest rytmowi i jednym wielkim pulsującym ciałem jest.
[...]

Absolutnym bonusem płyty jest jedyne nowe studyjne nagranie Magdy Piskorczyk - "Rzeźb mnie". 20 lat temu każda stacja radiowa biłaby się, żeby grać je dzień i noc, radio bluesonline.pl z dumą prezentowało je przez kilka miesięcy. I nic. A słowa - jak zwykle cudowne i o miłości - w swoim niepowtarzalnym stylu napisał Bogdan Loebl. Prawdziwe piękno zaklęte w niecałych pięciu minutach i perła w koronie tego krążka.

Magda Piskorczyk Afro Groove to pozycja absolutnie obowiązkowa na wielu półkach. Fani artystki i tak kupią ją absolutnie w ciemno, fani harmonijki ustnej i adepci tej sztuki muszą ją mieć natychmiast, a wszyscy, którzy są wrażliwi na akustyczne granie, niezwykłe głosy i zapis prawdziwego koncertu - też niech się pośpieszą. Dla spóźnialskich zostanie planowana na 21 października edycja japońska, ale wtedy trzeba będzie odczytywać tytuły po japońsku!
[...]

http://bluesonline.pl


Magazyn Gitarzysta - 9/10 !!!
(fragment)

Fani dobrej muzyki w Polsce zdążyli się już przyzwyczaić, że obok płyt Magdy Piskorczyk nie należy przechodzić obojętnie. Sytuację tę podtrzymuje artystka, wydając płyty często i w jakości adekwatnej do częstotliwości.
[...] ogromne zróżnicowanie całości zasługuje na medal. Nawiązania do latynoskiej samby są niesamowite! Wobec powyższego z czystą odpowiedzialnością polecam ten album każdemu.
Magazyn Gitarzysta


Magazyn Co jest grane Gazety Wyborczej (2011/11/18)
(fragment)
[...] Chociaż materiał opiera się na skali bluesowej, nie nuży monotonią, a to dzięki fantazji i warsztatowej sprawności instrumentalistów zapuszczających się za sprawą liderki w strony pogodnego soulu, czy funku. Dodatkowych barw całości dodają treściwe, solowe popisy oraz ekspresyjne wokale. Koncerty są żywiołem Piskorczyk, która zaskakuje publiczność i wciąga do wspólnej zabawy. Słuchanie, tak jak i granie muzyki staje się przyjemnością. Mogę się jej oddawać bez końca.
Krzysztof Kowalewicz


"Twój Blues"
(fragment)
[...] Kolejne trzy utwory Love Everybody, Mississippi i One More Time pochodzące z regularnego repertuaru Gibsona i śpiewane także przez niego, w odczuwalny sposób wpłynęły na zmianę brzmienia zespołu Magdy, w którym ona sama zamieniła gitarę na basówkę. Gdybym nie miał tej wiedzy, a swe wrażenia opierał wyłącznie na podstawie słuchanych dźwięków, byłbym pewny, że w tym momencie sekcję rytmiczną tworzyli regularni muzycy Gibsona "przetarci" w funk-bluesowym graniu w klubach na Beale Street w Memphis. [...]
W sumie całe to udane wydawnictwo nosi widoczne piętno muzycznej osobowości gościa specjalnego, Magdę zaś pokazuje jako świetną interpretatorkę wnoszącą w całość swój wkład przez umiejętne poruszanie się w różnych stylistykach oraz fantastycznie wykorzystującą olbrzymie możliwości i walory swojego głosu.

Andrzej Matysik - Kwartalnik "Twój Blues" 2011/47


Polska Kurier Lubelski
(fragment)
Słucham Magdy Piskorczyk już od kilku ładnych lat i nie mogę się nasłuchać. "Męski" głos wokalistki każe jej słuchać uważnie, ale też
z przyjemnością i niedowierzaniem, że tak można. Bo Pani Magda, oprócz znajomości angielskiego, swobodnie posługuje się tamaszkiem i bambarą!
A oprócz tego gra na gitarze akustycznej oraz basowej. Co gra? W sposób bardzo osobisty, i to jest największy atut artystki, łączy dźwięki o korzeniach afro-amerykańskich (blues, funk i jazz, soul) z rytmami i melodiami etnicznymi, szczególnie zachodnioafrykańskimi.

Polska Kurier Lubelski, Magazyn, 28.10.2012


Francis Rateau - Prezydent Collectif des Radios Blues, France:

What a good sound and great vibrations
what a groove !!!


Impressive introduction to the music of Magda Piskorczyk...

Polish guitarist, bassist and vocalist Magda Piskorczyk (pronounced peas-KOR-chick) has released a double album that celebrates the various types of music with African roots that have had a deep effect in her musical career. Afro Groove, her fourth album, ventures into the areas of African-American roots, such as blues, soul, funk, and jazz, as well as the rhythms and melodies of West Africa.
Magda sings primarily in English, although some pieces include vocals in Tamashek, Bambara and Polish. Her band includes Aleksandra Siemieniuk on dobro and electric guitar, Marcin Jahr on drums, and Adam Rozenman on percussion. Afro Groove also includes her American friend and special guest, Billy Gibson, on vocals and harmonica. Billy Gibson and Magda Piskorczyk met for the first time during Magda's visit to Memphis (Tennessee). In the Summer of 2010 they gave 22 concerts in one month throughout Poland, Germany and the Czech Republic.
Disc 1 contains live performances from the 2010 tour. The first part are spirited harmonica-fueled blues pieces, while the latter part contains sizzling West African-inspired material. Disc 2 features three more bluesy bonus songs.
Afro Groove is an impressive introduction to the music of Magda Piskorczyk, one of the finest young blues performers in Europe.

http://worldmusiccentral.org


Magazyn "bluesnews", Niemcy

Die polnische Sängerin Magda Piskorczyk hat zeitgleich zwei höchst unterschiedliche Alben auf den Markt gebracht. Da ist zum einen der auf zwei Silberlingen nachzuhörende Konzertmitschnitt ihres Programms „Afro Groove", in dem sie Bluessongs mit Kompositionen mischt, die rhythmisch und melodisch deutliche Einflüsse westafrikanischer Stile tragen. Piskorczyks tiefe, warme und zugleich rauchige Stimme beherrscht die Szenerie, ihre Band ist bei den ethnisch geprägten Songs weniger für Soli, sondern vor allem für die Grooves zuständig. Das gilt auch für die Bluesnummern, weil hier als Gast der Harp-Spezialist Billy Gibson aus Memphis den Ton angibt. Die beiden Schwerpunkte Blues und Ethno/World Music ergeben eine Bipolarität, die aber nicht trennt, sondern durch den speziellen Sound der Band eine gemeinsame Basis erhält. [...]

"bluesnews" 69, April - Juni 2012


BITS magazyn, Anglia

[...] this 2 CD set presents the Polish singer and guitarist (plus her fine band) back with the blues, recorded live in September 2010, and with a couple of West African-styled numbers also included, reflecting Magda's interest in the roots of the blues (hence the CD title).
She also has along the excellent Memphis out of Mississippi harpman Billy Gibson, who takes the lead vocal on four numbers and makes massive instrumental contributions to most tracks; try the wailing break on 'Crossroads', which, no, isn't that one, or the even fiercer playing on 'Down Home' - incidentally, these two are on the second CD, along with a moody, jazzy studio number in Polish, so that this disk is really more of a 20 minute EP rather than album length. Magda's own style is highly individual but songs such as the slide guitar propelled 'The Kokomo Medley' and the stop time 'I'm A Woman' (which highlights her deep voice) are enough to prove that she is one very talented lady. Lovely packaging too…

BITS Blues in the South Magazine, 2012-04
Norman Darwen


Kolejne recenzje: po francusku (zicazic.com) i węgiersku (bluesvan.hu) i chorwacku (www.soundguardian.com)


KONTAKT:


Management / organizacja koncertów / kontakt z mediami: tel. 606-141-688


PATRONI MEDIALNI I PARTNERZY


 

Patroni medialni:

Partnerzy:

Jazz Forum

students.pl

Fabryka Zespołów

cojestgrane.pl

electricnights.pl

 

Hohner

Furch Guitars

High Dental Care

 

 

 

 

www.magdapiskorczyk.net

< powrót do menu

(c) Magda Piskorczyk