American Folk Blues Project

Znają się od niemal dwudziestu lat, równolegle debiutowali na polskiej scenie, by muzyce pozostać wiernymi aż do dziś. Magda stała się uznaną w świecie wierną afroamerykańskiej kulturze muzycznej wokalistką, Jędrzej zaś największym w Polsce autorytetem w dziedzinie charakterystycznej dla bluesa gitary rezofonicznej (zwanej gitarą dobro).

Teraz do wspólnego muzycznego tygla wrzucają doświadczenia zdobyte podczas długoletnich podróży po świecie bluesa, gospel, worksongu, białego amerykańskiego folku i bluegrassu. Ich koncert bogaty jest w brzmienia rozmaitych instrumentów (w tym elektrycznej gitary barytonowej oraz gitary hawajskiej lap-style) i zaskakuje zróżnicowaniem barwy głosu Magdy. Muzyka duetu z jednakową łatwością ilustruje znój czarnoskórych niewolników znad Mississippi, jak i radosne potańcówki białych mieszkańców Appallachów.

Występy duetu to nie tylko płynące ze sceny dźwięki; Magda genialnie prowadzi dialog z publicznością, zachęca ją – zawsze skutecznie – do wspólnej zabawy rytmem, słowem, usuwając tym samym granice scena/publiczność. Jędrzej jest skarbnicą wiedzy o bohaterach dawnych amerykańskich pieśni i encyklopedią instrumentów muzycznych zza wielkiej wody. Wspólnie zabierają słuchaczy w daleką, różnokolorową podróż muzyczna.

Oboje muzyków to doświadczeni pedagodzy, od lat wykładający na warsztatach muzycznych w całej Polsce, między innymi w Puławach, Sopocie, Płocku, Bolesławcu, Bydgoszczy, Lublinie, Krakowie, Warszawie.
Przy okazji pobytu muzyków na miejscu istnieje więc możliwość organizacji warsztatów wokalnych i gitarowych oraz wykładów tematycznych.

Magda “Magic” Piskorczyk

Wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Siedmiokrotna bluesowa wokalistka roku. We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
www.magdapiskorczyk.net

Jędrzej Kubiak

Pierwszy dobrzysta z Polski na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie, laureat większości bluesowych festiwali w kraju. Jego płyta „Shortsighted” złamała polski stereotyp gitary dobro jako przydatnej jedynie w bluesie i country. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie muzyk.

www.jedrzejkubiak.com


Concert videos:

„Oh, Cumberland”

„Avila”

„Mellow Down Easy”


Stay home covid-19 session:

„Annabelle”


Photos:

fotografie: Irek Graff