Magda Piskorczyk - "MAHALIA"
In Honor of Mahalia Jackson

   
okładka - większy format

> szczegółowe informacje o koncertach i biografia Mahalii Jackson

 


MUZYKA - MP3


dwa utwory w całości i fragmenty kilku pozostałych:


 INFORMACJE O PŁYCIE "MAHALIA"


Album przygotowany przez Magdę Piskorczyk z okazji 100-lecia urodzin Mahalii Jackson (26.10.2011), zawierający interpretacje 15 utworów znanych z repertuaru Królowej Muzyki Gospel. "Come on Children, Let's Sing", "Lord, Search My Heart", "Trouble of the World ", "Keep Your Hand on the Plow" czy "Go Tell It on the Mountain" to tylko niektóre z wielu pieśni, które dzięki Mahalii Jackson stały się bliskie milionom ludzi na całym świecie. Niewątpliwie zaczarowały także Magdę Piskorczyk, która zaaranżowała je na swój sposób, nawiązując do pięknej i starej tradycji gospel, gdzie radość i żywiołowość przeplatają się z żarem modlitwy i głęboką refleksją.

Magda Piskorczyk, tradycyjnie już będąca producentem muzycznym swego albumu, znana jest z tego, że prezentuje muzykę, która często wymyka się prostym klasyfikacjom i przekracza bariery gatunków. I tak też jest na tej płycie, gdzie przenikają się: czarny gospel, swing, blues, rock, country, retro pop i soul...

Magdzie towarzyszy jej zespół w składzie: Aleksandra Siemieniuk (gitara elektryczna, barytonowa, dobro i akustyczna), Roman Ziobro (kontrabas), Maksymilian Ziobro (perkusja), Stanisław Witta (pianino i Hammond). W czterech utworach śpiewa chór Gospel Band: Magdalena Supeł (aranżacje chóru), Małgorzata Stępień, Joanna Mews, Mariusz Odwarzny, Michał Mielczarek. W jednym utworze usłyszeć można puzon Jacka Namysłowskiego.

Magda Piskorczyk śpiewała pieśni gospel wielokrotnie w Polsce, w Niemczech, w Szwecji, na Węgrzech i we Francji. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC. "Mahalia" to piąty album w dorobku artystki.

Format: digipack
Produkcja i produkcja muzyczna: Magda Piskorczyk

Nagranie: Paweł Pękalski, Studio OKO (Ośrodek Kultury Ochota), Warszawa, 2011
Miks: Paweł Pękalski i Magda Piskorczyk
Mastering: Jarosław Regulski, Studio Buffo
Projekt graficzny: Magda Piskorczyk i Ireneusz Graff
Fotografia i grafika na okładce: Ireneusz Graff

Dystrybucja w Polsce: Fonografika
Wydawca:
Artgraff


MUZYCY


Magda Piskorczyk - wokal, aranżacje (1-15);
Aleksandra Siemieniuk - gitara elektryczna (1-2, 4-6, 8, 10, 12-14), dobro (9), akustyczna (13);
Roman Ziobro - kontrabas (1-2, 4-10, 12-15);
Maksymilian Ziobro - perkusja (1-2, 4-6, 8-10, 12-14);
Stanisław Witta - piano (1, 3-6, 8, 10, 12-14), Hammond (1, 11-12, 14);
Jacek Namysłowski - puzon (15)

Chór Gospel Band (4, 8, 12, 14):
Magdalena Supeł (aranżacje, alt), Małgorzata Stępień (sopran), Joanna Mews (mezzosopran), Mariusz Odwarzny (tenor), Michał Mielczarek (tenor).


LISTA UTWORÓW1. Come on Children, Let's Sing
2. Get Away Jordan
3. Just a Closer Walk with Thee
4. Go Tell It on the Mountain
5. Jesus Met the Woman at the Well
6. Lord, Search My Heart
7. Elijah Rock
8. How I Got Over
9. He's Got the Whole World in His Hands
10. Jesus Is With Me
11. Trouble of the World
12. Keep Your Hand on the Plow
13. I'm Goin' to Live the Life I Sing About in my Song
14. Great Gettin' up Morning
15. Summertime


FOTOGRAFIE


> fotogaleria ze zdjęciami z koncertów


ZAMÓWIENIA


Płytę można nabyć:
- w dobrych sklepach muzycznych i sieciach handlowych,
- na koncertach Magdy Piskorczyk,
- na stronie internetowj artystki: www.magdapiskorczyk.net/sklep


RECENZJE


 


Mahalia według Magdy. Co się wydaje

Sto lat temu urodziła się Mahalia Jackson, charyzmatyczna kobieta, która zmieniła gospel. Żywioł i łagodność w jednym. Pasja i energia porywająca tłumy. Charakterystyczny głos, którego nie da się pomylić z niczyim innym. Jedyny.

A jednak, mimo tej "jedyności", można Mahalię zaśpiewać po swojemu i nie zniszczyć magii jej utworów. Ba, nawet dodać im oryginalnego sznytu. Z kompozycjami Mahalii zmierzyła się Magda Piskorczyk, znakomita wokalistka muzyki gospel. Zaaranżowała je po swojemu, czasem pozostając wierna niemal w każdym calu, czasem idąc w troszeczkę innym kierunku niż ten wytyczony przez Mahalię. Ale to też dowodzi siły utworów nagrywanych po raz pierwszy ponad pół wieku temu - są otwarte, pozwalające na improwizację, i nadal cały czas pozostają sobą. Magda Piskorczyk zebrała 15 kompozycji (tych najbardziej i tych trochę mniej znanych), zaprosiła do współpracy ciekawych muzyków z różnorodnym instrumentarium oraz Chór Gospel Band i nagrała płytę "Mahalia". Krążek właśnie dziś ukazuje się w sklepach muzycznych.

Trudno uwierzyć, patrząc na tę drobną delikatną dziewczynę, skąd bierze się w niej taki głos: bardzo głęboki, też bardzo - jak u Mahalii - charakterystyczny, o ciemnej barwie, czarny wręcz. Wraz z muzykami Magda Mahalię interpretuje tak, że wystarczy przymknąć oczy, by w jednej chwili zanurzyć się w nowoorleańskim klimacie muzyki gospel, sprzed kilkudziesięciu lat. Jest tu wszystko to, co w gospel najważniejsze: żar modlitwy, energia rozpierająca ściany, a za moment wyciszenie w kojącym balladowym rytmie. Magda Piskorczyk wraz ze swoim zespołem na płycie łączy różne gatunki: jest tu tak przełomowe w twórczości Mahalii bluesowe frazowanie, jest jazz, beztroskie swingowanie, szybkie boogie, a nawet trochę rocka. Dlatego też płyta nie nuży - zawsze można liczyć tu na jakąś muzyczną niespodziankę. Mnie najbardziej ujęły interpretacje - wokalne i instrumentalne - refleksyjnych ballad Mahalii: "Just Closer Walk with Thee" oraz "He's Got the Whole World in His Hand" (ciekawie wypada porównanie interpretacji Magdy Piskorczyk z krążka CD, z tymi samymi utworami nagranymi dwie dekady temu na szumiącej płycie analogowej). Ci jednak, którzy wolą szybsze tempa, gospelową szaleńczą energię, że tylko zerwać się z miejsca i poddać w całości muzyce - też je na "Mahalii" z 2011 roku znajdą.

Płyta dla wszystkich. Tych, którzy są ciekawi, jak Mahalia brzmi w nowoczesnych aranżacjach. I dla tych, którzy o Mahalii nie mieli dotąd pojęcia. Teraz już mieć mogą, z bonusem: otwiera się przed nimi bogaty świat spiritual.

Monika Żmijewska

Gazeta Wyborcza, Białystok 6.10.2011


Niezwykła płyta, podobnie zresztą jak i cała twórczość Magdy Piskorczyk

Płyta "Mahalia" to niezwykłe wydawnictwo, rodzaj swoistego, nostalgicznego hołdu z okazji 100 rocznicy urodzin Mahalii Jackson, amerykańskiej wokalistki gospel, nie bez przyczyny nazywanej królową tej muzyki. Była określana jednym z największych głosów XX wieku - to właśnie ona, jako pierwsza zrewolucjonizowała muzykę gospel wprowadzając do niej elementy bluesa i jazzu. Martin Luther King określił ją mianem "głosu który zdarza się raz na milenium".

Magda Piskorczyk postanowiła po swojemu potraktować fenomen amerykańskiej wokalistki i jej niezwykłej muzyki, zostając także producentką całości. Sama zresztą opisuje we wkładce do płyty, że ta muzyka towarzyszyła jej nie tylko przez lata dzieciństwa, ale i całe życie. Co najważniejsze, hołd ten został oddany z niezwykłą klasą i wyczuciem - nie ma tutaj żadnych nieprzemyślanych aranżacji ani przypadkowych dźwięków. Nie znajdziemy tu nadęcia, patosu i kreowania na wielkie wydarzenie. Całość sprawia wrażenie wyjątkowo skromnego, przepełnionego miłością, szacunkiem i uznaniem, pochylenia się nad twórczością zmarłej legendy. Dodajmy do tego - w niezwykle przyjacielskiej atmosferze wspólnego grania, w towarzystwie ludzi którzy doskonale rozumieją się poprzez język podobnych dźwięków. Gospel stanowi tutaj tylko punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Dzięki znakomitym muzykom a przede wszystkim bogatej wyobraźni, zarówno ich jak i autorki płyty, przenikają się tutaj rozmaite gatunki - blues, swing, rock, soul a nawet country. Wszystko to podane w niezwykle wysmakowanych i stylowych aranżacjach - to właśnie dzięki nim udało się osiągnąć udany kompromis pomiędzy tradycją a nieco bardziej współczesnymi brzmieniami.

Album jest nie tylko hołdem dla zmarłej w 1972 roku wokalistki, ale także głębokim ukłonem złożonym owej całej muzycznej tradycji. Ta muzyka jest niczym lustro - w tych 15 utworach odbija się cała muzyczna historia dawnej Ameryki. Głęboko uduchowiona, sprawia wrażenie niezwykle osobistej modlitwy, przesiąkniętej zarówno radością jak i refleksją. Wszystko to nie zmienia faktu że z całej płyty i tak najlepiej zapamiętujemy ten niezwykły GŁOS. Głęboki i poruszający, pełen ciepła i niezwykłego feelingu - wystarczy zamknąć oczy i za sprawą tych dźwięków obudzić się dajmy na to, w Nowym Orleanie.

Najlepszą ilustracją do tej płyty, jest wiele mówiące zdjęcie umieszczone pod samym krążkiem, przedstawiające urokliwy ołtarz z rzeźbami aniołów, a pod nimi niepozorną sylwetkę wokalistki, śpiewającej w skupieniu, z przymkniętymi oczami. To chyba odpowiednie miejsce dla tej muzyki - właśnie pośród aniołów. Niezwykła płyta, podobnie zresztą jak i cała twórczość Magdy Piskorczyk."

Krzysztof Stachowiak

www.fabrykazespolow.pl/recenzje/6888-magda-piskorczyk-mahaliaMagda Piskorczyk - jej Mahalia to nie tylko hołd
(fragmenty)


Wielki głos polskiego bluesa, i jak się okazuje nie tylko bluesa, potyka się z repertuarem wielkiego głosu świata gospel. Magda Piskorczyk i jej Mahalia to hołd oddany wielkiej Jackson i jednocześnie świadomie odczytana światowa tradycja.

"Come on Children, Let's Sing" to świetne rozpoczęcie krążka. Pulsujące hammondy Stanisława Witta i marszowy werbel podkreślają z jednej strony zmysłowość pieśni Jackson, a z drugiej wręcz zachęcają do współudziału w świętowaniu stulecia urodzin wokalistki.

"Get Awal Jordan" to już typowa wokalna interpretacja Piskorczyk. Oszczędnie zaaranżowana eksponuje głos Polki, która brzmi po prostu światowo i bardzo gospel. A do tego Aleksandra Siemieniuk slidem dodaje ostrości tej nieco countrowej aranżacji.

I jeśli ktoś myślał, że nic go nie zaskoczy w głosie Piskorczyk, musi pochylić się nad "Just a Closer Walk with Thee". To sztuka umieć powściągnąć emocje, a jednocześnie niemal intymnie modlić się śpiewając.

"Go Tel. It on the Mountain" to dopiero pierwsze nagranie z zapowiadanym kwintetem wokalnym Gospel Band Choir - jak najbardziej polskim. I ze niezwykle brzmiącym pianem elektrycznym w solówce. Mimo prostej formuły - zaskakujące.
[...]

Mahalia może być pierwszym krokiem do poznania oryginałów wielkiej damy gospel. Ale w dyskografii Magdy Piskorczyk to także płyta niezwykła. Wokalistka z nagrania na nagranie jest coraz lepsza i coraz bardziej świadoma, tego co chce osiągnąć. A taka świadomość to prawdziwy klucz do sukcesu. I nie idzie na łatwiznę.

Przeczytaj całość:
http://bluesonline.pl


Kwartalnik "Twój Blues"

Magda [...] pokazała się jako w pełni ukształtowana wokalistka, bo zmierzenie się z takim rodzajem śpiewania jest egzaminem o najwyższym stopniu trudności, który zdała bardzo dobrze. W tej muzyce nie ma bowiem miejsca na kamuflaż i mistyfikację.
Słuchanie tak pięknej płyty z klasyczną muzyką gospel w rodzimym wykonaniu przynosi dużo satysfakcji.

Andrzej Matysik - Kwartalnik "Twój Blues" 2011/47


"Downbeat" 2013/02

Polish blues woman Magda Piskorczyk transmits the affection she feels for the great Mahalia Jackson all through her tribute, Mahalia. She's in good voice and her delivery purposeful, opening up "Get Away Jordan" and 13 other consecrated songs (plus "Summertime") to blues and soul.
By Frank-John Hadley


BITS Magazine, Anglia

When blues performers on this side of the Atlantic tackle gospel material, it tends to be a quick run through of Blind Willie Johnson or Gary Davis in order to show off some nifty guitar work. A set like this, 15 tracks from the repertoire of one of gospel's greatest voices, released to mark the 100th anniversary of Ms. Jackson's birth on 26th October 1911, is highly unusual in many ways - Magda was inspired by hearing Mahalia's records as a child, and this young Polish artist usually sings the blues, albeit nearly always with a very personal twist. On this set she draws liberally on those blues roots - there is indeed plenty of nifty guitar work - but she always remains respectful to the gospel tradition. Her deep, smoky voice is as well-suited to slow, impassioned items like 'Trouble Of The World' as it is to better known, up tempo clapalong numbers such as 'Go Tell It On The Mountain' and the surprisingly listenable 'He's Got The Whole World In His Hands'.
Magda is accompanied by a small group, and a choir on four numbers, to help push things along, and the result is a very entertaining and inspiring CD.

Norman Darwen
BITS Blues in the South Magazine, England, 2012-02


ARCHIWUM


Krótka, ale pozytywna recenzja płyty Magdy Piskorczyk "Mahalia" pojawiła się w najnowszym numerze magazynu "Downbeat" (2013/02).

Relacja z koncertu w ramach Jesieni z Bluesem w Białymstoku:
W stulecie urodzin charyzmatycznej wokalistki, która zmieniła gospel, drobna dziewczyna z burzą loków nagrała płytę poświęconą Mahalii. Na Jesieni zaprezentowała większość utworów. Polska artystka potrafi śpiewać je po swojemu, nie tylko nie niszcząc ich magii, ale dorzucając tam siebie, i to tak, że powstaje bardzo ciekawy konglomerat, który nazwać można po prostu: Mahalia-Magda. Piskorczyk ma bardzo głęboki charakterystyczny głos, o ciemnej barwie, czarny wręcz. Mahalię interpretuje tak, że wystarczy przymknąć oczy, by w jednej chwili zanurzyć się w nowoorleańskim klimacie muzyki gospel sprzed kilkudziesięciu lat. I nawet jeśli ktoś za muzyką gospel nie przepada, to Magda Piskorczyk nawet tych kręcących nosem potrafiła porwać - słuchacze owacyjnie reagowali na każdy utwór. Tak działa siła utworów Mahalii pozwalająca na improwizacje, i siła wykonawczej pasji. Na koncercie dostaliśmy więc i energię bijącą ze sceny, i rozpierającą ściany, i kojące refleksyjne ballady, i szybkie boogie, i bluesowe frazowanie.
Gazeta.pl, Białystok, 24.11.2012

Płyta "Mahalia" Magdy Piskorczyk otrzymała nominację do Nagrody Fryderyk 2012
w kategorii Bluesowy Album Roku!
www.zpav.pl/fryderyk

Płyta "Mahalia" Magdy Piskorczyk jest płytą tygodnia w Rockradio.de
Specjalny dwugodzinny program na temat Magdy zostanie wyemitowany w pon. 16 stycznia o 20:00.

Płyta ta pojawiła się w grudniowym zestawieniu bluesowych płyt miesiąca Radia Merkury
- zachęcamy do głosowania i słuchania audycji Luz Blues w środy po godz.19:00.

"Słuchanie tak pięknej płyty z klasyczną muzyką gospel w rodzimym wykonaniu przynosi dużo satysfakcji."
tak recenzję płyty kończy Andrzej Matysik w kwartalniku "Twój Blues" 2011/47

5 grudnia audycja Andrzeja Jerzyka "Okolice Bluesa" w Radiu Kalisz w całości poświęcona była płycie "Mahalia".
www.blues.com.pl/okolicebluesa

Na liście Jazz Express Polskiego Radia Pomorza i Kujaw przez 6 tygodni (czyli maksymalnie długo, zgodnie z Regulaminem tej listy) gościł utwór "Great Gettin up Morning". Audycja w każdą niedzielę o godz. 14.05.

"Keep Your Hand on the Plow" dotarło do pierwszej dziesiątki Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków.
Zachęcamy do słuchania ALP w czwartki po 18:00.

"Mahalia" była Płytą tygodnia m.in. Radia eM i Niepokalanów.

 

Kolejne recenzje: po francusku (zicazic.com) i węgiersku (bluesvan.hu)

 


KONCERTY


2013
08-10 - Iława - 43. Złota Tarka, Festiwal Jazzu Tradycyjnego, Amfiteatr

2012
14.12 - Warszawa - Ośrodek Kultury Ochoty
23.11 - Białystok - XXVIII Jesień z Bluesem
28.10 - Opole - X Opole Gospel Festival, Filharmonia Opolska

2011

02.12 - Ostrów Wielkopolski, Synagoga
08.11 - Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka
06.11 - Kraków, Auditorium Maximum UJ
26.10 - Warszawa, Teatr Palladium - Premiera koncertowa !

 


KONTAKT


Management / organizacja koncertów / kontakt z mediami: tel. 606-141-688

 


PATRONI MEDIALNI I PARTNERZY


 

Patroni medialni:

Partnerzy:

Jazz Forum

students.pl

Fabryka Zespołów

Twój Blues

electricnights.pl

 

Studio OKO

Hohner

Furch Guitars

High Dental Care

Agencja M-D-M

 

 

 

 

www.magdapiskorczyk.net

< powrót do menu

(c) Magda Piskorczyk